moto-park.pl

Motoryzacja w najlepszym wydaniu

Wszystko, co musisz wiedzieć o rejestracji samochodu

Kupiłeś samochód? Gratulacje! Mamy jednak nadzieję, że w emocjach i radości po dokonaniu udanej transakcji nie zapomniałeś o swoich obowiązkach! Tych bowiem świeżo upieczony właściciel pojazdu, nieważne czy całkiem nowego, czy używanego, ma całkiem sporo, a podstawową sprawą jest rejestracja auta. Zobacz, co trzeba o niej wiedzieć.

Rejestracja samochodu to jeden z podstawowych obowiązków jego właściciela. Na stronie https://mubi.pl/poradniki/rejestracja-samochodu/ można przeczytać o wszystkich związanych z tym formalnościach, które przedstawimy teraz w skróconej formie.

Rejestracja samochodu – gdzie to zrobić?

Fundamentalną kwestią, która zawsze pojawia się przy rejestracji auta, jest miejsce, w jakim należy tego dokonać. Odpowiedź wydaje się prosta – w wydziale komunikacji – jednak nie jest to wcale takie oczywiste. Po pierwsze, gdzie taki wydział się znajduje?

 1. W starostwie powiatowym w Twoim miejscu zamieszkania.
 2. W urzędzie miasta, jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu.
 3. W urzędzie dzielnicy, jeśli mieszkasz w Warszawie.

Po drugie, mowa jest o miejscu zamieszkania – czy oznacza to adres, w którym jesteś oficjalnie zameldowany, czy ten, pod którym rzeczywiście mieszkasz? Zgodnie z przepisami, rejestracji auta dokonuje się w urzędzie właściwym ze względu na miejsce Twojego stałego pobytu przez większość czasu. Jeśli więc pochodzisz z małej miejscowości i jesteś wciąż zameldowany w domu rodzinnym, ale na co dzień mieszkasz w innym mieście, to właśnie w nim powinieneś zarejestrować swój samochód.

Po trzecie, jest jeszcze kwestia rejestracji online. Czy to możliwe? Informacji na ten temat trzeba szukać na stronach internetowych właściwego urzędu – jeśli ten umożliwia spełnienie formalności drogą elektroniczną, unikniesz stania w kolejkach. Ewentualnie opcją jest też skorzystanie z usług firm pośredniczących w rejestracji aut lub przedstawicieli salonów samochodowych.

Czego potrzebujesz, żeby zarejestrować samochód?

Jeśli wiesz już, gdzie znajduje się Twój wydział komunikacji, możesz zabrać się za przygotowanie dokumentów, które będą Ci tam potrzebne. Co do nich należy?

 1. Wniosek o rejestrację pojazdu – możesz oszczędzić czas, znajdując go na stronie urzędu, drukując i wypełniając w domu.
 2. Dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty, paszport lub odpis z KRS w przypadku rejestracji samochodu na firmę.
 3. Dokument potwierdzający Twoją własność pojazdu – może to być umowa sprzedaży, darowizny, faktura lub orzeczenie sądu.
 4. Polisa ubezpieczenia OC – samochód musi być ubezpieczony przed rejestracją, możesz to zrobić w kilka chwil za pomocą porównywarki Mubi: https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/.

Wymienione dokumenty to jednak nie wszystko. Oprócz nich konieczne są również inne, ale ich zestaw różni się w zależności od rodzaju rejestrowanego pojazdu (nowy, używany, sprowadzony z zagranicy lub zabytkowy). Przykładowo, właściciel samochodu kupionego w salonie musi przedstawić m.in. kartę pojazdu, świadectwo wszystkich opłat i homologacji, które uzyska od dealera. Z kolei kupując używany pojazd, zadbaj o stary dowód i tablice rejestracyjne oraz zaświadczenie o badaniu technicznym.

Ile zapłacisz za rejestrację samochodu?

Opłaty za rejestrację samochodów są identyczne w całym kraju, zatem już przed wizytą w urzędzie możesz się nastawić na konkretny wydatek. Całkowity koszt rejestracji nowego samochodu wynosi 180,50 zł. Składają się na to opłaty za:

 • standardowe tablice rejestracyjne – 80 zł;
 • dowód rejestracyjny – 54 zł;
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł;
 • nalepkę kontrolną – 18,50 zł;
 • nalepkę legalizacyjnę – 12,50 zł;
 • opłaty ewidencyjne – 2 zł.

Uwaga! Koszt rejestracji może być wyższy, jeśli np. działasz przez pełnomocnika (17 zł), nie będziesz posiadał karty pojazdu (75,50 zł) lub będą potrzebne dodatkowe badania techniczne samochodu z zagranicy (80 zł). Znacznie więcej zapłacisz z kolei, jeśli marzą Ci się indywidualne tablice rejestracyjne – wówczas koszt rejestracji wyniesie aż 1100,50 zł.

Spore wydatki, ale mamy też dobrą wiadomość. Jeśli kupiłeś używany samochód, który był zarejstrowany w tym samym powiecie, w którym mieszkasz, nie musisz zmieniać tablic i naklejki kontrolnej, a więc oszczędzisz prawie 100 zł. Gdy już wiesz, ile dokładnie musisz zapłacić, możesz udać się do kasy w urzędzie lub zapłacić przelewem na konto urzędu.

Rejestracja samochodu i co dalej?

Znalazłeś właściwy wydział komunikacji, zebrałeś wymagane dokumenty i dokonałeś wszystkich opłat. Czy to oznacza, że Twój samochód jest już zarejestrowany? Nie do końca. Wszystko dlatego, że podczas pierwszej wizyty w urzędzie otrzymujesz jedynie tymczasowe pozwolenie, tablice i nalepkę, które pozwolą Ci na poruszanie się po drogach przez 30 dni. W tym czasie samochód zostanie zarejestrowany na stałe, a Ty otrzymasz informację, że właściwe dokumenty są już gotowe.

Pamiętaj, że poruszanie się po drogach niezarejestrowanym samochodem jest absolutnie zabronione. Rejestracji nowych pojazdów dokonuje się jeszcze przed wyjazdem z salonu, z kolei w przypadku aut używanych lub sprowadzonych z zagranicy, ich właściciele mają na to 30 dni od momentu nabycia samochodu. Niedotrzymanie terminu grozi karą w wysokości nawet do 1000 zł, więc lepiej o tym nie zapominać.