moto-park.pl

Motoryzacja w najlepszym wydaniu

Czy duże ekrany w stylu tabletów wyjdą z mody w motoryzacji?

Pamiętam, że w latach 90. i na przełomie tysiącleci rzadkością były ekrany w kabinie, poza klasycznym monochromatycznym wyświetlaczem, który informował nas o godzinie i temperaturze. A z biegiem lat standardem stały się ekrany, coraz większe, z coraz większą ilością funkcji zintegrowanych i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania samochodu.

Ponieważ świat motoryzacji nieubłaganie zmierza w kierunku elektryfikacji i autonomicznej jazdy, w najbliższych latach trend ten raczej się nie odwróci. Jeśli cokolwiek, to wręcz przeciwnie, dzięki czemu oglądanie telewizji w drodze do pracy może być przyjemniejsze niż we własnym domu. Jednak systemy multimedialne z ogromnym ekranem mogą odchodzić do lamusa, a przynajmniej tak widzi to para szefów projektowych BMW i Polestar.

Matthias Jungham, szef działu projektowania wnętrz elektrycznych modeli BMW, powiedział: „Czy liczy się duży ekran? Osobiście jestem przekonany, że te ciemne szklane powierzchnie we wnętrzach samochodów są… To coś, co prędzej czy później przejdzie do przeszłości. Przyszłość przyniesie nowe projekty, w których całą inteligencję masz na wyciągnięcie ręki, ale z interfejsami, które pojawią się wtedy, gdy będziesz ich potrzebował.”

Podczas gdy BMW wydaje się zmierzać w kierunku science fiction, komentarze dyrektora ds. projektowania wnętrz Polestar, Conny’ego Blommé, sugerują, że ekrany nie powinny być nawet punktem dominującym. „Wszystko ma swój koniec i pewnie ekrany też” – powiedział. „Przez większość czasu podróżujesz samochodem i bardziej cieszysz się widokiem niż ekranami”. Ponadto, odwrócenie uwagi spowodowane tabletami może być przyczyną wypadków. Źródło? Takie zdarzenie drogowe opisał portal informacyjny infodrogowe.pl

Komentarze szefów BMW i Polestar odbijają się echem wśród innych marek, takich jak Mazda i Honda, które postanowiły całkowicie zignorować ten trend na rzecz fizycznych przycisków. To również ujawnia, że nie wszyscy w branży idą za trendami, które zostały zapoczątkowane przez Teslę z Model S. Wszyscy wyśmiewali ją, dopóki wszyscy nie zdecydowali się jej skopiować. Oczywiście uwagi dwóch projektantów nie są reprezentatywne dla całej branży.