moto-park.pl

Motoryzacja w najlepszym wydaniu

Jazda próbna używanym samochodem – jak przez nią przejść?

Najpiękniejsze i najlepiej prezentujące się używane samochody mogą skrywać pewne mniej przyjemne tajemnice, dlatego nawet jeśli z opisu umieszczonego w ogłoszeniu wynika, że nie mają one żadnych wad, i tak warto to sobie samemu sprawdzić poprzez udanie się na jazdę próbną. Krótka przejażdżka, chociażby i kilkunastominutowa, pozwoli zobaczyć, czy to jest właśnie „ten model”, który chce się kupić. Czasami nawet to auto, które rzeczywiście nie ma żadnych wad, może komuś najzwyczajniej w świecie nie pasować i to bez żadnego racjonalnego powodu.

O czym pamiętać przed rozpoczęciem jazdy próbnej?

Zanim jednak usiądzie się za kółkiem i rozsiądzie się wygodnie na fotelu kierowcy, warto by było dokonać przynajmniej podstawowych oględzin auta. Warto zapytać właściciela pojazdu, czy samochód jest po chiptuningu. Osoby, które nie znają się na samochodach pod względem technicznym, na taką pierwszą przejażdżkę powinny zabrać ze sobą znajomego albo po prostu doświadczonego i profesjonalnego mechanika. Profesjonalna inspekcja nie musi dużo kosztować. Zazwyczaj można ją uzyskać już za sto czy dwieście złotych, a warto jednak włożyć te pieniądze w możliwość rzetelnego sprawdzenia stanu technicznego auta.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Samochody używane zwykle można też testować podczas standardowych jazd próbnych, no i oczywiście zawsze warto to robić. Przed wyruszeniem nimi na drogę należy upewnić się, że wszystkie lampki ostrzegawcze działają w sposób prawidłowy, podobnie zresztą jak poduszka powietrzna, hamulce oraz ewentualne dodatkowe kontrolki. Jazdę próbną najlepiej przeprowadzić na trasie o zróżnicowanej nawierzchni. Auto trzeba przetestować nie tylko na równiutkiej gładkiej drodze, ale też i na tym nierównym gruncie, trasie pełnej wybojów, dziur i kamieni oraz różnego rodzaju górkach i wzgórzach.

Jeżeli po tych testach auto dalej zachwyca, albowiem wszystkie sprawdziany zdało na szóstkę z plusem, można już śmiało przejść do negocjacji. Używane samochody wystawiane są w określonej cenie, jednak w większości przypadków tę cenę można przynajmniej delikatnie obniżyć, jeżeli tylko spróbuje się to zrobić.