Nowe auto to niekiedy konieczność, a innym razem spełnienie marzeń. Niezależnie od tego, w jakiej znajdujesz się sytuacji, możesz go kupić, nawet jeśli do tej pory nie udało ci się uzbierać odpowiedniej kwoty. Zamiast myśleć o klasycznym kredycie gotówkowym, wybierz kredyt samochodowy. To opcja, która zdecydowanie bardziej ci się opłaca.
Czym dokładnie jest kredyt samochodowy?
Kredyt samochodowy to kredyt celowy – środki, które otrzymasz od banku, muszą być przeznaczone na zakup określonego i opisanego w umowie z bankiem auta. Tym, co odróżnia go od innych produktów kredytowych, są zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy. Mogą być one różne w zależności od polityki banku. Kredyt samochodowy będzie związany:
- z zastawem rejestrowym – oznacza to, że w dowodzie rejestracyjnym pojazdu będzie wskazany bank. Jeżeli przestaniesz spłacać kredyt, będzie miał on jako kredytodawca prawo rozwiązać z tobą umowę;
- z cesją z polisy autocasco – jest to zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia auta – w wypadku, w wyniku działania sił przyrody czy aktu wandalizmu. W takiej sytuacji odszkodowanie z AC będzie wypłacone nie tobie, a kredytodawcy. Oznacza to, że za naprawę zapłacisz z własnej kieszeni;
- z przewłaszczeniem na zabezpieczenie – w takiej sytuacji auto będzie miało dwóch właścicieli. Będą nimi bank kredytujący jego zakup i kredytobiorca. Jest to zabezpieczenie przed sprzedażą pojazdu lub wprowadzaniem w nim zmian – np. wymiany instalacji gazowej na benzynową;
- ze złożeniem w depozycie karty pojazdu – w ten sposób bank zabezpiecza się przed sprzedażą kredytowanego pojazdu przez jego właściciela.
Takie zabezpieczenia obowiązują tylko do momentu spłaty kredytu. Po opłaceniu przez kredytobiorcę ostatniej raty bank traci wszelkie prawa do pojazdu i wydaje jego dokumenty.
Dlaczego kredyt na samochód się opłaca?
Niektórych przed wzięciem takiego kredytu zniechęcają zabezpieczania wymagane przez bank, a innym nie podoba się konieczność wykupienia autocasco. Oferty kredytodawców dla tych, którzy chcą kupić samochód, są jednak bardzo atrakcyjne. Wybierając kredyt samochodowy zamiast gotówkowego, możesz:
- spodziewać się niskich kosztów – dotyczy to zarówno prowizji banku, jak i oprocentowania. Konkurencja na rynku kredytów samochodowych wymusza, aby były one jak najprzyjaźniejsze dla portfela. Ich atutem jest niskie RRSO w stosunku do kredytów gotówkowych. Jeżeli chcesz poznać atrakcyjne oferty kredytów na samochód, zajrzyj na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/;
- pożyczyć więcej – dlatego możesz kupić auto, o którym marzysz i które będzie ci doskonale służyć przez wiele lat. To, ile zechce pożyczyć ci bank, zależy w dużej mierze od twojej zdolności kredytowej. Jednak kredyty celowe – w tym przypadku na samochód – mogą być udzielane także na wyższe kwoty;
- spłacać go w przystępnych ratach – jeżeli nie chcesz, aby były one znaczącym obciążeniem dla domowego budżetu, rozłóż spłatę kredytu na dłuższy czas. Znajdziesz banki, które dają możliwość spłacania zobowiązania przez nawet 12 lat;
- kupić zarówno samochód nowy, jak i używany – auto z drugiej ręki musi jednak spełniać wymagania kredytodawcy. Banki określają, jaki może być maksymalny wiek kredytowanego samochodu – i to zarówno w chwili udzielania kredytu, jak i w dniu spłaty ostatniej raty.
Kredyt samochodowy, czyli maksymalnie uproszczona procedura
Kredyt na samochód możesz dziś zaciągnąć bez wychodzenia z domu – w całości przez Internet. To także w sieci znajdziesz najszybciej ofertę szytą na miarę twoich potrzeb.
Zrobisz to np. za pomocą kalkulatora https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-samochodowy/. W ten sposób poszukasz kredytu z odpowiadającą ci wysokością raty oraz z atrakcyjnym oprocentowaniem. By zawrzeć umowę, również nie musisz ruszać się sprzed monitora. Wymaganą dokumentację możesz zeskanować i wysłać w formie plików.
Jakich dokumentów potrzebujesz, aby otrzymać kredyt na samochód?
Jeżeli zawierasz umowę w placówce, to do podpisania umowy kredytowej potrzebujesz dowodu osobistego. Jednak w przypadku, gdy zaciągasz kredyt przez Internet, swoją tożsamość potwierdzisz za pomocą aplikacji banku. Oprócz tego musisz przygotować dokumenty:
- na podstawie których bank będzie mógł oszacować twoją zdolność kredytową – są to umowa o pracę, zaświadczenie o zarobkach, PIT-37 i wyciąg z konta;
- dotyczące przedmiotu umowy – potrzebne są kopia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, umowa kupna-sprzedaży i potwierdzenie ubezpieczenia.
To, jakie dokumenty będą faktycznie wymagane do zawarcia umowy kredytowej, zależy też od samego banku. Dlatego, chcąc skorzystać z danej oferty, warto wcześniej skonsultować się z doradcą kredytowym.
Jeżeli musisz zmienić samochód na nowy, a inwestycja w kolejne naprawy starego pojazdu przyprawia cię o ból głowy, przemyśl wzięcie kredytu na auto. Będzie ci on udzielony na preferencyjnych warunkach, a związana z nim procedura nie sprawi ci problemów. Powinna być to skuteczna zachęta do tego, aby w końcu przesiąść się na nowszy model auta.
Podobne posty
Dlaczego mój samochód z silnikiem diesla zużywa więcej paliwa?
Wszystko, co musisz wiedzieć o rejestracji samochodu
Zabezpieczenie dla naszego pojazdu