moto-park.pl

Motoryzacja w najlepszym wydaniu

Samochód służbowy w przedsiębiorstwie

Posiadanie własnego samochodu w firmie znacznie ułatwia prowadzenie biznesu. Pozwala na szybsze przemieszczanie się i załatwianie spraw biznesowych. Kreuje również wizerunek firmy, przecież to właśnie samochód jest tym, co widzą nasi klienci czy kontrahenci przed spotkaniem. Jak więc go wybrać? I w jaki sposób najlepiej dokonać jego zakupu?

Rodzaje aut firmowych

Skup się na tym, w jakim celu używane będzie auto służbowe. Jeśli potrzebujesz samochodu jedynie do przewożenia ludzi, w dodatku na małe odległości, wybierz markę, która będzie tania w utrzymaniu i dostatecznie mała, by mogła zmieścić się na każdym miejskim parkingu. Dodatkowo postaw bardziej na auto w benzynie lub hybrydzie, zrezygnuj z diesla, gdyż będzie on generował zbyt wysokie koszty paliwa związane ze spalaniem. Chyba, że zależy Ci na długich podróżach, bo jesteś np. właścicielem firmy transportowej. Wtedy postaw na ropę, wybierz też auto z większą ilością miejsc, najlepiej nowe albo w nienagannym stanie, z łatwo dostępnymi częściami. Dla zainteresowanych elektromobilnością więcej informacji tutaj.

Finansowanie samochodu służbowego

Sposobów zakupu takiego środka transportu jest wiele. Samochód służbowy możemy kupić nowy, za gotówkę lub w formie przelewu bankowego. Ciekawą i równie wykorzystywaną opcją, zwłaszcza w przypadku małych i dopiero co raczkujących firm, jest kupno auta używanego, ale w dobrym stanie. Jest to jednak chwilowe rozwiązanie, gdyż nigdy nie możemy przewidzieć, ile dany samochód będzie w stanie posłużyć nam w ramach działalności. Znacznie lepiej jest zwyczajnie przejrzeć dostępne oferty i pokusić się o skorzystanie z leasingu. Cieszyć się będziemy nowym autem, a dodatkowo koszty zostaną racjonalnie rozłożone w czasie. Kalkulator rat kredytu samochodowego.

Podsumowanie

Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego z jakiej formy finansowania i jakiej marki auta będziesz korzystał, przypilnuj, by było ono wykorzystywane jedynie na potrzeby działalności. Sprawdzaj to, zwłaszcza w kontekście pracowników, którzy często mają tendencję do wykorzystywania firmowych samochodów w celach osobistych. Stwórz własny regulamin i określ w nim zasady korzystania z aut. Możesz wrzucić do niego obowiązek parkowania na służbowym parkingu pod firmą wraz z bezwzględnym zakazem użytkowania w celach rodzinnych czy po zakupy.