moto-park.pl

Motoryzacja w najlepszym wydaniu

Dlaczego mój samochód z silnikiem diesla zużywa więcej paliwa?

Samochody z silnikiem Diesla zawsze były znane z oszczędności paliwa, ale mogą być sytuacje, w których te samochody zużywają dużo paliwa. Jest to łatwo wykrywalne przez użytkownika samochody, ponieważ jest to sytuacja anomalna, tzn. możesz kontynuować jazdę jak zwykle, a samochód zużywa znacznie więcej paliwa niż zwykle. Sytuacja ta jest częstsza niż się wydaje i może wynikać ze złego stanu niektórych elementów samochodu.

Filtry

Najczęstszym powodem, dla którego samochód z silnikiem Diesla zużywa więcej paliwa niż zwykle, jest zły stan filtra paliwa. Stan wszystkich filtrów w samochodzie jest zazwyczaj bezpośrednio związany z tym zagadnieniem. Jeśli filtr paliwa jest częściowo zatkany, może to spowodować, że samochód będzie zużywał więcej paliwa niż zwykle. Podobnie byłoby, gdyby filtr powietrza był zużyty i nie spełniał swojej funkcji.

Filtr cząstek stałych w trybie aktywnej regeneracji zwiększa zużycie paliwa. Dzieje się to zazwyczaj na krótkich trasach i bez użycia wysokich obrotów silnika, ponieważ temperatura silnika musi być znacznie podniesiona, aby spalić wszystkie cząstki stałe i sadzę. W każdym razie są to proste czynności konserwacyjne, które zwykle są zawarte w corocznym serwisie. Dbanie o ich aktualność zapewni brak wahań w zużyciu paliwa oraz brak poważniejszych usterek.

Zawór EGR

Odwiecznym bohaterem w silnikach Diesla jest zawór EGR. Gdy element ten ulegnie częściowemu lub całkowitemu zatkaniu, co może się zdarzyć, gdy samochód przez długi czas jeździ na niskich obrotach. Gdy tak się stanie, spaliny nie będą mogły się odpowiednio przemieszczać, co spowoduje spadek wydajności i wzrost zużycia paliwa. Podobnie byłoby z zabrudzonymi wtryskiwaczami, które nie pozwalałyby na odpowiednie rozpylenie paliwa, co skutkowałoby większym zużyciem paliwa.

Przepływomierz

Przepływomierz jest jednym z najważniejszych czujników silnika, ponieważ odpowiada za pomiar ilości napływającego powietrza, aby dostosować ilość wtryskiwanego paliwa. Jeśli ten czujnik jest wadliwy, mieszanka nie będzie prawidłowo wymieszana, co spowoduje nieprawidłowe zużycie paliwa. Z tym aspektem mogą być związane inne czujniki, np. czujnik temperatury płynu chłodzącego silnik.

Jak podaje portal informacyjny rataje.pl ceny paliw na stacjach benzynowych mogą wciąż rosnąć, dlatego te porady są obecnie cenniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.