moto-park.pl

Motoryzacja w najlepszym wydaniu

Czy warto kupić samochód za 1000 zł?

Każdy młody kierowca marzy o swoim własnym samochodzie. Niestety większość świeżo upieczonych posiadaczy prawa jazdy nie ma dużo pieniędzy na zakup samochodu chociażby ze średniej pułki. Niektórzy młodzi kierowcy mieszkają z rodzicami, którzy nie są skorzy wydawać kilkunastu tysięcy złotych na auto dla ich dziecka. Czy w takim razie jest sens zakupu taniego pojazdu za około 100 zł? Ile rzeczywiście jest warte takie auto?

Odpowiedź na postawione powyżej pytanie jest prosta. Oczywiście, że warto pod pewnymi warunkami. Nawet kupując pojazd za 1000 zł należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Marka nie ma znaczenia

Przy tak ograniczonym budżecie lepiej jest nie nastawiać się na konkretną markę. Przeglądając oferty samochodów za 1000 zł trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na prostą konstrukcję i koszty eksploatacji auta. Tak atrakcyjna cena za samochód przyciąga wielu handlarzy, którzy planują odnowienie auta i szybką sprzedaż nawet z trzykrotną przebitką cenową. Szukając taniego pojazdu trzeba wybierać spośród małych maszyn, takich jak Citroen Saxo, Fiat Palio, Ford Ka, Renault Clio czy Opel Corsa.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Od pojazdu za 1000 zł nie można oczekiwać zbyt wiele. Raczej nikt kupując taki samochód nie pojedzie na kontrolę do ASO. Warto w pierwszej kolejności sprawdzić elementy konstrukcyjne. Trzeba obejrzeć również spód auta w poszukiwaniu korozji. Jeżeli chodzi o silnik, to nie powinny nikogo przerażać drobne wycieki oleju. Istotne są oczywiście sprawne hamulce oraz poprawne działanie skrzyni biegów. Warto zwrócić uwagę na to czy podczas jazdy nie dochodzi do wrzenia płynu chłodzącego. Istotnym elementem jest sprawdzenie jak samochód odpala na zimnym silniku. Nie warto przejmować się drobnymi ogniskami korozji na karoserii. Punktowe ogniska rdzy nie mają wpływu na bezpieczeństwo. Elementy zawieszenia w małych autach nie są drogie i jeżeli nawet coś stuka, to wymiana wahaczy czy amortyzatorów nie będzie kosztowna. Pamiętaj również, że wiek i model auta mają wpływ na cenę polisy OC.

Chcesz wiedzieć jak sprzedać swój samochód?

Gdzie kupić takie auto?

Nie warto szukać pojazdu oddalonego o 300 km od miejscowości zamieszkania. Lepiej ograniczyć odległość od potencjalnego sprzedającego do około 100 km. Odleglejsze wypady nie są po prostu opłacalne ze względu na koszty podróży i czas jaki trzeba poświęcić. Nie jest sztuką przejechać pół Polski i stwierdzić, że nieuczciwy sprzedający chce wcisnąć nam złom na kółkach.

Okazje do zakupu samochodu za około 1000 zł trafiają się dosyć często, więc warto przeglądać ogłoszenia w celu znalezienia niedrogiego pojazdu do codziennego użytku.