moto-park.pl

Motoryzacja w najlepszym wydaniu

Używane auto z salonu czy od właściciela?

Używane auto z salonu czy od właściciela?

Rynek aut używanych w Polsce jest bardzo zróżnicowany. Istnieje możliwość zakupu samochodu w komisach, salonach aut używanych, komisach tzw. przy salonowych, od właściciela i coraz rzadziej na giełdach samochodowych. Gdzie zatem wybrać się po wymarzone cztery kółka. Kupić używane auto z salonu czy od właściciela? Sprawdźmy co dla nas potencjalnych klientów jest bardziej korzystne. Niższa cena, czy gwarancja legalności i stanu technicznego auta.

Używane auto z salonu.

Używane auto z salonu, to możliwość zakupu samochodu w komisach tzw. przy salonowych bądź w profesjonalnych punktach sprzedaży aut poleasingowych. Zaletą tych miejsc jest dosyć szeroki wybór aut jednej marki. Dostępność samochodów różnych segmentów w dość młodym wieku czyli nie przekraczającym zwykle 10 lat i realnym przebiegu do 200 tyś. kilometrów. Większość komisów przy salonowych dba o prawidłowy stan sprzedawanych aut. Przed sprzedażą samochody przechodzą przegląd mechaniczny. Punkty sprzedaży tego typu przed przyjęciem auta w komis, bądź jego zakupem sprawdzają stan powłoki lakierniczej oraz prawny auta. Dzięki temu mamy gwarancje, iż używane auto z salonu jest bezpieczne dla przyszłych użytkowników i nie zostanie zajęte na przykład przez komornika. Komisy przy salonowe konkretnej marki bardzo często „znają” swoje auta przyjęte do dalszej sprzedaży. Wynika to z tego, iż wcześniej gdy samochód był eksploatowany podczas gwarancji ale również po jej zakończeniu był serwisowany w autoryzowanej stacji obsługi (ASO). Dzięki temu w bazie danych ASO odnotowane są wszystkie przeglądy oraz naprawy mechaniczne i blacharsko-lakiernicze. Te niepodważalne zalety aby kupić używane auto z salonu, umożliwiają nabywcy bezpieczne ulokowanie swoich pieniędzy. Jest to również łatwe ze względu na ofertę finansowania jakie może zaproponować komis przy salonowy. Szeroki wachlarz produktów finansowych takich jak kredyt, leasing oraz pakiety ubezpieczeniowe pozwalają w jednym miejscu załatwić wszystkie sprawy z zakupem oraz ubezpieczeniem auta. Czy są zatem jakieś wady takiego rozwiązania? Kupić używane auto z salonu czy od właściciela? Po tym jak już zweryfikujemy wszelkie kwestie dotyczące auta, tj. jego stan techniczny, prawny oraz odbędziemy jazdę próbną musimy podjąć decyzję. Czy jesteśmy w stanie zapłacić większą cenę za sprawdzone auto? To chyba jedyna poważniejsza wada zakupu auta z salonu. W porównaniu do cen rynkowych oferowanych przez nieduże prywatne komisy oraz bezpośrednich właścicieli są one wyższe o 20-30%. Jest to istotne, gdyż placówki sprzedaży aut przy salonach nie są skłonne do negocjacji ceny więc w przypadku zakupu za gotówkę warto wziąć pod uwagę ten aspekt. Jeżeli szukasz auta dla swojej firmy, ten artykuł może Cię zainteresować.

Używane auto od właściciela.

Ponad 30 lat temu zakup auta bezpośrednio od właściciela pod jego domem lub na giełdzie samochodowej był jedną z popularniejszych form dokonywania tego typu transakcji. Zakup używanego auto bezpośrednio od właściciela niesie ze sobą jednak wiele ryzyk. Nie będąc specjalistą ciężko będzie nam zweryfikować stan techniczny samochodu. Nie mamy gwarancji jaki jest status prawny auta, czy na przykład nie jest względem niego wszczęte postępowanie komornicze.

Bardzo często, osoby fizyczne po zakończeniu gwarancji przestają serwisować swoje samochody w ASO i zmieniają warsztaty na prywatne nieduże placówki. W związku z tym rzadko kiedy posiadają faktury oraz rachunki na wykonane naprawy, w wyniku czego ciężko będzie zweryfikować np. wymianę rozrządu czy regenerację turbiny. Zaletą zakupu auta od właściciela do przede wszystkim jego cena. Jest dużo niższa od tych oferowanych za podobny samochód w komisach a do tego są większe szanse na jej negocjacje a co za tym idzie zakupu auta za bardzo rozsądne pieniądze. Gdy już zdecydujemy się na nabycie auta od właściciela musimy pamiętać, że jedyne możliwe formy płatności to gotówką bądź przelew na konto co w znacznym stopniu ogranicza zewnętrzne możliwości finansowania.

Mnóstwo ofert używanych samochodów w swojej okolicy znajdziesz na stronie: www.otomoto.pl.

Używane auto z salonu czy od właściciela?

Z przeprowadzonej wyżej analizy łatwo dojść do wniosku, że zawsze jest „coś za coś”. Ciężko będzie kupić „tani i dobry” samochód w komisie przy salonowym jak również „dobry i tani” od właściciela. Jeżeli jednak mamy gotówkę i więcej czasu warto prześledzić oferty aut bezpośrednio od właścicieli. W ten sposób po dłuższych poszukiwaniach jest możliwość zakupienia przyzwoitego auta za jeszcze lepsze pieniądze. Jeżeli zaś zależy nam na stanie technicznym, pewności pochodzenia a do tego chcemy skorzystać z kredytu bądź leasingu warto wybrać się do komisu pryz salonowego. To będzie bezpieczny zakup a przy okazji większość formalności załatwimy szybko i to w jednym miejscu.