moto-park.pl

Motoryzacja w najlepszym wydaniu

Miałeś przerwę w ubezpieczeniu OC? Sprawdź, czy należą Ci się zniżki!

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa, a jej niewykupienie wiąże się z karami finansowymi. Może jednak się zdarzyć, że sprzedałeś samochód, a na zakup kolejnego zdecydowałeś się dopiero po jakimś czasie. Dowiedz się, czy w takim przypadku możesz liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę.

Przerwa w ubezpieczeniu OC a zniżki

Mimo że brak ubezpieczenia z powodu nieposiadania samochodu nie wiąże się z karami nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, to może mieć negatywny wpływ na zgromadzone zniżki. Przerwa w ubezpieczeniu OC samochodu nie musi jednak oznaczać, że całkowicie je utracisz. Zależy to przede wszystkim od towarzystwa, z którym chcesz zawrzeć nową umowę. Zanim podejmiesz konkretną decyzję, porównaj ze sobą kilka ofert – sprawdzisz, w której firmie możesz liczyć na najlepszą cenę.

Niektórzy ubezpieczyciele nawet po kilku latach przerwy uwzględniają zgromadzone wcześniej zniżki za bezszkodową jazdę. Dzięki temu będziesz mógł kupić OC zdecydowanie taniej. Inne firmy wymagają jednak gromadzenia ich od nowa. Wszystko zależy więc od wewnętrznej polityki towarzystwa. Pamiętaj, że w przypadku OC warto kierować się głównie najniższą ceną, a nie wysokością zniżek. Może bowiem okazać się, że mimo zgromadzonych rabatów w innej firmie otrzymasz korzystniejszą ofertę.

Kiedy jeszcze może zdarzyć się przerwa w OC?

Sprzedaż samochodu i zwlekanie z zakupem nowego to nie jedyna sytuacja, gdy może dojść do przerw w ciągłości ubezpieczeń. Pozostałe z nich, to:

  •       wygaśnięcie poprzedniej polisy – zdarza się to, gdy kupujesz od kogoś samochód z ważnym OC, a nie podpiszesz nowej umowy,
  •       brak płatności którejś z rat – jeśli nie opłacisz nawet jednej raty ubezpieczenia, to polisa nie odnowi się automatycznie,
  •       niekorzystanie z samochodu – wielu kierowców błędnie uważa, że jeśli auto jest nieużywane, to nie trzeba go ubezpieczać.

Obowiązek zakupu OC dotyczy właściciela każdego pojazdu mechanicznego, który został zarejestrowany. Nawet jeśli auto jest przez większość czasu garażowane, to musi mieć ważną polisę.

Brak ubezpieczenia OC niesie ze sobą poważne konsekwencje. Przede wszystkim w przypadku spowodowania wypadku lub kolizji samochodem bez OC będziesz musiał pokryć wszelkie straty poniesione przez poszkodowanego. Mogą to być bardzo duże wydatki sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych, co może znacząco nadszarpnąć Twój budżet.

Właściciel pojazdu bez ważnej polisy OC musi także zapłacić karę. Od stycznia do 30 czerwca 2023 roku obowiązują następujące stawki za przerwy w ubezpieczeniu samochodów osobowych:

  •       do 3 dni – 1400 zł,
  •       od 4 do 14 dni – 3490 zł
  •       powyżej 14 dni – 6980 zł.

Od 1 lipca stawki te wzrosną i właściciel nieubezpieczonego auta zapłaci:

  •       za opóźnienie do 3 dni – 1440 zł,
  •       od 4 do 14 dni – 3600 zł,
  •       powyżej 14 dni – 7200 zł.

Jeśli więc zdarzy się, że z jakiegoś powodu zapomnisz kupić OC dla swojego samochodu, to zrób to jak najszybciej, aby zapłacić jak najniższą karę. Warto jednak pamiętać o tym, aby zachować ciągłość ubezpieczenia pojazdu i uniknąć problemów.