Wiosenna, a właściwie już prawie letnia aura zdecydowanie zachęca do wypadów motocyklowych. Na drogach widać coraz więcej jednośladów i ich właścicieli, skuszonych słońcem i wyższą temperaturą. Niestety wiosna i lato bywają kapryśne i mogą zaskoczyć nieprzyjemnymi warunkami pogodowymi. W jaki sposób się do nich przygotować i na co zwrócić uwagę przed wyjazdem na motocyklową wyprawę?
Pamiętaj, że intensywny deszcz, przymrozki, burze czy bardzo chłodny wiatr mogą spotkać Cię zarówno na długiej wyprawie, jak i krótkim wypadzie na motocyklu. Dlatego zawsze musisz być przygotowany na zmienne warunki atmosferyczne.
Jak przygotować się do trasy?
Późną wiosną mamy bardzo dużą amplitudę temperatury. W dzień wartość na termometrze może osiągać nawet 25 stopni Celsjusza, a wieczorem spadek jest zauważalny i wynosi często kilkanaście stopni. To oznacza, że (szczególnie przy dalszych wyprawach) musisz przygotować się na chłód. Konieczna jest np. termoaktywna odzież motocyklowa, która chroni przed zimnem.
Poza nieprzyjemnie niską temperaturą, wyprawy motocyklowe o tej porze to także ryzyko przemoknięcia, jazdy w bardzo silnym deszczu (a niekiedy nawet gradzie) i palącym słońcu. Warunki potrafią zmieniać się naprawdę szybko, na co trzeba się dobrze przygotować. W jaki sposób?
Przede wszystkim przygotuj odpowiednie ubrania – kurtkę na motocykl, buty, spodnie i bieliznę. Spakuj zapasowy komplet na wypadek ulewy i zabierz ze sobą przeciwdeszczową osłonę. Zbadaj też dokładnie stan swojego motocykla. Skontroluj działanie hamulców i świateł oraz zobacz, w jakiej kondycji są Twoje opony. Ciśnienie w kołach powinno mieć wartość zalecaną przez producenta.
Przed wyruszeniem w drogę koniecznie sprawdź prognozę pogody. Meteorologowie są w stanie bardzo precyzyjnie określić, kiedy i gdzie spadnie deszcz oraz czy pojawią się silne podmuchy wiatru. Najlepiej zrezygnuj z wyjazdu, jeżeli synoptycy zapowiadają intensywną burzę, grad czy wichurę.
Powyższe kwestie znacznie wpływają nie tylko na bezpieczeństwo, ale także komfort jazdy motocyklem. Poruszanie się w trakcie chłodnego, intensywnie wiejącego wiatru nie sprawia tyle radości, a do tego zwiększa ryzyko upadku. Deszcz również nie jest sprzymierzeńcem żadnego motocyklisty.
Technika jazdy ma ogromne znaczenie
Jeżeli jesteś w drodze i spotkała Cię ulewa lub inne, trudne zjawiska pogodowe, przede wszystkim zachowaj spokój. Gwałtowne ruchy i hamowanie tylko zwiększają prawdopodobieństwo wypadku. Zjedź na postój, gdy jest to możliwe i przeczekaj ulewę, grad czy silny wiatr. W przypadku, gdy nie masz możliwości zatrzymania się, należy zmienić technikę jazdy, dostosowując ją do warunków pogodowych.
Szczególnie jazda wiosną dość znacznie różni się od tej z późniejszych części sezonu. Jego początkowa faza nie jest odpowiednią porą na zbyt dynamiczne poruszanie się motocyklem. Uważaj na zakrętach, a także podczas porannych wyjazdów. Nawierzchnia może być jeszcze mało przyczepna, co znacznie obniża poziom bezpieczeństwa kierowcy jednośladu. Najlepiej zmniejsz prędkość, unikaj dynamicznego przyspieszania, nie hamuj gwałtownie i dokładnie obserwuj otoczenie.
Jakie ubrania motocyklowe trzeba mieć na sobie?
Jak wspominaliśmy wyżej, bardzo ważną kwestią w przypadku jazdy na motocyklu w czasie zmiennych warunków pogodowych jest odpowiedni ubiór. Kompletując go, pamiętaj o kilku niezwykle istotnych elementach.
Zacznijmy od bielizny, której zadanie to ochrona ciała przed wychłodzeniem. Termiczna warstwa reguluje temperaturę ciała. Jeżeli robi się chłodno, odzież termoaktywna dociepla skórę, ograniczając spadek temperatury. W przypadku, gdy zaczyna świecić słońce, tkanina bielizny ułatwia odprowadzanie nadmiaru ciepła, nie dopuszczając do przegrzania organizmu. Jazda w takiej odzieży to konieczność w trakcie wiosennej części sezonu.
Druga ważna kwestia to kurtka. Dobra kurtka na motocykl powinna chronić Cię przed chłodem i wiatrem. Najlepiej, jeżeli ma specjalną powłokę zabezpieczającą na wypadek deszczu i ocieplaną podszewkę. Możesz zabrać ze sobą dwa warianty wierzchnich ubrań – cieplejszą kurtkę, którą założysz podczas wiatru lub deszczu i lżejszą do jazdy w słońcu.
Zwróć również uwagę na dobrze dobrane spodnie na motocykl. Te także powinny być wykonane z materiału, który reguluje temperaturę ciała. Możesz zaopatrzyć się w specjalne, wodoodporne spodnie, jeżeli zdarza Ci się jeździć na motocyklu, kiedy pada.
Podróżując w zmiennych warunkach pogodowych, przygotuj sobie zestaw ubrań na różną temperaturę albo na wypadek deszczu i zabierz je w drogę. Nie dopuszczaj do przemoknięcia albo wyziębienia organizmu, gdyż to nie tylko znacznie obniża komfort dalszej jazdy, ale praktycznie uniemożliwia bezpieczne poruszanie się na motocyklu.
Podobne posty
Pomoc drogowa na autostradzie – co warto wiedzieć?
Miałeś przerwę w ubezpieczeniu OC? Sprawdź, czy należą Ci się zniżki!
Jazda próbna używanym samochodem – jak przez nią przejść?