Jak usunąć ptasie odchody z karoserii?
Spędzasz długi czas nad pięknym, błyszczącym efektem mycia Twojego auta. Dbasz o najmniejszy detal, aby efekt końcowy mycia był zniewalający. W jeden moment, przy niewłaściwym postawieniu samochodu np. pod drzewem, ten efekt może zrujnować… ptasia kupa.
Są one bezapelacyjnie nieprzyjemne i irytujące. Mogą na lakierze naszego samochodu zostawić trwałe ślady, co może nasz kosztować setki, a nawet tysiące złotych!
Należy pamiętać, że im dłużej ptasie wyroby pozostają na naszej karoserii tym bardziej nasz lakier jest narażony na potencjalne uszkodzenia. Dlaczego ptasie odchody niszczą lakier? Jak usunąć ptasie odchody z samochodu?
Jak ptasie odchody uszkadzają lakier w samochodzie?
Po usunięciu ptasiego bałaganu może okazać się, że została tam matowa, mętna plama, a nawet widoczne uszkodzenie lakieru. Możemy również łatwo zarysować lakier w trakcie procesu usuwania szkód poprzez wybranie zbyt agresywnego środka do czyszczenia bądź ostrego narzędzia. Jak więc najlepiej zabrać się do takiej pracy?
Wierzchnia warstwa lakieru podczas słonecznej pogody nagrzewa się w ciągu dnia, co powoduję jej zmiękczenie i rozszerzenie, podczas gdy ptasie odchody wysychają i twardnieją. W późniejszym czasie, gdy lakier stygnie i kurczy się, może dopasować się do śladu pozostawionego przez ptaki. Dlatego usunięcie szkody bez wcześniejszego przygotowania może skończyć się fatalnie w skutkach dla naszego auta, pozostawiając na nim matowe, nieprzyjemne ślady, które będą widoczne na tle błyszczącego lakieru.
Zobacz nasze wskazówki zanim złapiesz „kapcia” na trasie.
Jak bezpiecznie usunąć ślad po ptakach z auta?
Szybkość usunięcia ubrudzonej powierzchni jest najważniejszym czynnikiem, który zapobiega uszkodzeniom farby. Jest to szczególnie istotne w słoneczne i upalne dni, gdyż jak już wspomnieliśmy lakier jest wtedy najdelikatniejszy.
Jeżeli rzadko korzystasz z samochodu, a stoi on w miejscach potencjalnego zagrożenia ubrudzeniami, to dobrze by było abyś miał na niego codziennie oko i usuwał powstałe plamy na bieżąco. Dobrym pomysłem jest również zakup specjalnego pokrowca na samochód, który uchroni Twój lakier przed potencjalnym zagrożeniem ze strony środowiska i warunków atmosferycznych.
Jeżeli pozostawiasz samochód na zewnątrz na dłuższy czas pamiętaj również o tym, aby unikać parkowania w miejscach, na których narażony jest on najbardziej na niesprzyjające czynniki, mowa tu o np. parkowania pod drzewami, bezpośrednio pod budynkami, latarniami i słupami i wszędzie gdzie gromadzą się ptaki.
Czyszczenie zabrudzeń z auta
Kluczem do łatwego i bezpiecznego usunięcia brudu z samochodu jest… woda. Najłatwiej jest polać miejsce, które chcemy wyczyścić zwykłą wodą lub z dodatkiem bezpiecznego środka czyszczącego, i chwile odczekać. Możemy również zrobić to za pomocą położenia ścierki. Gdy odczekamy chwile, i miejsce przybrudzenia zmięknie należy delikatnie je usunąć. Jeżeli całość nie zejdzie za pierwszym razem, należy powtórzyć czynność do skutku.
Pamiętaj, aby nie szorować ani nie drapać miejsca zabrudzenia, gdyż w ten sposób (szczególnie w upalny dzień) możesz bardzo łatwo zniszczyć lakier swojego auta.
W moim przypadku sprawdza się regularna wizyta na myjni samochodów i problem rozwiązany.